Projekt "Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych"
Informacje związane z realizacją projektu
Raport z badania potrzeb informacyjnych podmiotów gospodarki województwa podlaskiego
W dniu 13.02.2009 r. zaakceptowano Raport z badania potrzeb informacyjnych podmiotów gospodarki województwa podlaskiego. Jest to pierwsze badanie przeprowadzone przez Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych i na jego podstawie opracowany zostanie regionalny model prognozowania zmian gospodarczych i system zarządzania informacją gospodarczą. Badanie na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku przeprowadziła firma EDC sp. z o.o. w Białymstoku.
Opracowanie składa się z dwóch części:
- Dotyczącej badania potrzeb informacyjnych instytucji funkcjonujących w gospodarce województwa.
- Dotyczącej potrzeb informacyjnych mieszkańców województwa.
Ponadto dostępne jest również streszczenie wyników wymienionego badania.
Pliki do pobrania:
- Raport końcowy Część 1 - rozmiar 2.53MB
- Raport końcowy Część 2 - rozmiar 3.17MB
- Streszczenie wyników badań - rozmiar 231KB
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu.
Spotkanie informacyjne dla pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy z dn.13.01.2008r.
Prezentacje ze spotkania do pobrania:
- Rynek Pracy 2008r. rozmiar 716KB
- PORPiPG w świetle nowych uwarunkowań rynkowych rozmiar 1 001KB
- PORPiPG- założenia i realizacja rozmiar 637KB
- Modelowanie PORPiPG rozmiar 1 141KB
Podpisano umowę z ekspertem wspierającym zespół projektowy.
05 sierpnia 2008 roku w wyniku rozstrzygnięcia postępowania o zamówienie publiczne na świadczenie usługi eksperta wspierającego zespół projektowy „Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych”, w trybie przetargu nieograniczonego, została podpisana umowa z dr Adamem Tomankiem. W ramach swoich obowiązków Ekspert będzie wspierał prace Zespołu służące budowie podstaw funkcjonowania Obserwatorium, nadzorował realizację planów bieżącego funkcjonowania Obserwatorium w zakresie prowadzonych analiz, badań, danych statystycznych i prognoz, a także w zakresie tworzenia regionalnej bazy informacyjnej. Ekspert wspierający Zespół projektowy będzie również kierował pracami Rady Programowej – ciała o charakterze opiniodawczo-doradczym, złożonej z przedstawicieli instytucji zaangażowanych w określanie polityki społeczno-gospodarczej, której rolą będzie wspieranie decyzji o zmianach, modyfikacjach działań podejmowanych w trakcie bieżącej pracy Obserwatorium.
Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych przewiduje realizację zadań administracyjnych i monitorujących przez Zespół Projektowy, natomiast zadania merytoryczne będą prowadzone przez ekspertów zewnętrznych oraz konsultowane z przedstawicielami kluczowych środowisk rynku pracy, edukacji, gospodarki, politykii pomocy społecznej, a także informacji statystycznej.
Powołano Radę Programową Obserwatorium.
20 października 2008 roku została powołana Rada Programowa Obserwatorium. Jej rolą będzie przede wszystkim udzielanie konsultacji Zespołowi projektowemu, Ekspertowi wspierającemu Zespół projektowy i Ekspertom merytorycznym w obszarach będących przedmiotem zainteresowania Projektu w zakresie dziedzin reprezentowanych przez poszczególnych Członków, udzielanie konsultacji w zakresie jakości opracowywanegoi wdrażanego modelu prognozowania zmian gospodarczych i systemu zarządzania informacją gospodarczą, przygotowywanie propozycji zmian i modyfikacji w powyższych zakresach (np. w zakresie doskonalenia metod badawczych, usprawniania modeli ekonometrycznych, dostosowywania baz danych do bieżących potrzeb, rozwijania metod współpracy i wymiany informacji), udzielanie konsultacji w zakresie realizacji planów bieżącego funkcjonowania Obserwatorium (przygotowywanie propozycji zmian i modyfikacji w powyższym zakresie).
W skład Rady weszli:
- Prof. dr hab. Robert Ciborowski - Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku, który będzie udzielał konsultacji Zespołowi projektowemu, Ekspertowi wspierającemu Zespół projektowy i Ekspertom merytorycznym w dziedzinach leżących w obszarze zainteresowania Projektuw zakresie funkcjonowania szkół wyższych w warunkach postępującego rozwoju cywilizacyjnego, zaspokajania potrzeb społecznych w zakresie kształcenia stacjonarnego i niestacjonarnego na poziomie wyższym, organizacji przedsięwzięcia badawczego, interpretacji wyników badań i ich wykorzystania dla wprowadzania zmian w różnych sferach funkcjonowania organizacji środowiska naukowego,w procesie dostosowywania jego usług do potrzeb odbiorców, a także w zakresie zarządzania organizacją w kontekście jej adaptacji do zmieniających się warunkówi potrzeb społeczeństwa oraz obszaru nauki, w którym funkcjonuje, wprowadzanie nowych, doskonalszych systemów zarządzania i zarządzania zasobami wiedzy, wspierających rozwój regionalny i lokalny.
- Pan Wiesław Kamieński – Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który będzie udzielał konsultacjiw dziedzinach leżących w obszarze zainteresowania Projektu, obejmujących funkcjonowanie podmiotów polityki społeczno-ekonomicznej na szczeblu reegionalnym i lokalnym, obszary polityki społeczno-ekonomicznej o decydującym znaczeniu dla rozwoju województwa podlaskiego, tendencje rozwojowe obserwowane w województwie podlaskim, planowanie polityki regionalnej, wdrażanie strategii rozwoju województwa podlaskiego oraz monitoring realizacji strategii rozwoju województwa podlaskiego.
- Pan Eugeniusz Mróczyński przedstawiciel Podlaskiego Kuratorium Oświaty, który będzie udzielał konsultacji obejmujących politykę oświatową państwa, planowaniei wdrażanie regionalnej i lokalnej polityki oświatowej, obszary problemowe w regionalnym i lokalnym systemie oświaty, kształtowanie struktury, profili kształcenia publicznych szkół i placówek oświatowych, ocenę jakości systemu oświaty, problem wyrównywania szans edukacyjnych osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.
- Pan Lech Pilecki – Prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, który będzie udzielał konsultacji obejmujących funkcjonowanie sektora przedsiębiorstw i struktur klastrowychw województwie podlaskim, uwarunkowania i bariery rozwoju przedsiębiorczości, współdziałanie sektora przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej, instytucjami okołobiznesowymi oraz światem nauki w zakresie poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz stymulowania rozwoju przedsiębiorczości.
- Pani Anna Szeszko – przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, która będzie udzielała konsultacji obejmujących zakres i dostępność informacji statystycznej, prowadzenie statystyk, badań, analiz statystycznych oraz interpretację ich wyników, zapotrzebowanie na informację statystyczną, funkcjonowanie zbiorów informacji statystycznych w warunkach ustawicznego wzrostu zapotrzebowania na informację, zaspokajanie potrzeb społecznych w zakresie pozyskiwania oraz dystrybucji informacji.
Podpisano umowę z wykonawcą regionalnego modelu prognozowania zmian gospodarczych i systemu zarządzania informacją gospodarczą.
24 października 2008 roku, w wyniku rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie regionalnego modelu prognozowania zmian gospodarczych i systemu zarządzania informacją gospodarczą, prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, została podpisana umowa z firmą EDC Spółka z o.o. z siedzibą w Białymstoku przy ul. Lipowej 30 lok. 206. Wykonawca dążąc do realizacji zamówienia, przeprowadzi badanie podmiotów gospodarki województwa podlaskiego, pod kątem identyfikacji „potrzeb informacyjnych” o znaczącym wpływie na rozwój województwa podlaskiego. Następnie opracuje system zarządzania informacją gospodarczą obejmujący hierarchizację potrzeb informacyjnych (bieżących i przyszłych) podmiotów gospodarki województwa podlaskiego, służącą określeniu obszarów badawczych o priorytetowym znaczeniu dla rozwoju województwa podlaskiego, wyznaczeniu w oparciu o przeprowadzone badanie źródeł i metod pozyskiwania informacji oraz kanałów/sposobów ich dystrybuowania do zainteresowanych podmiotów, opracuje plany bieżącego funkcjonowania Obserwatorium uwzględniające kierunki niezbędnych do przeprowadzenia analiz, badań i prognoz, metodologię badawczą dostosowaną do specyfiki każdego z rodzaju analiz, badań i prognoz (przedmiot i zakres badania; techniki i narzędzia badawcze; procedury badawcze), harmonogram czasowo-zadaniowy ustalonych analiz, badań i prognoz, procedury pozyskiwania, aktualizowania i systematycznego upowszechniania informacji społeczno-gospodarczych wśród zainteresowanych podmiotów.
Podpisano umowę z kolejnym członkiem Rady Programowej.
07.11.2008 roku podpisano umowę z kolejnym Członkiem Rady Programowej. Pan Józef Jacek Hordejuk – Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości będzie udzielał konsultacji w dziedzinach leżących w obszarze zainteresowania Projektu, obejmujących rozwój rzemiosła w regionie, prowadzenie i rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej na rzecz rzemiosła, problem potrzeb w kształceniu zawodowym i ustawicznym, zagadnienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez różne formy szkolenia, oraz zatrudnianie młodocianych w celu nauki zawodu.
Seminarium "Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych - pierwsze doświadczenia".
22.12.2008 roku odbyło się seminarium pt.: „Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracyi Prognoz Gospodarczych – pierwsze doświadczenia”. Na zaproszenie Pani Janiny Mironowicz – Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, wzięła w nim udział Pani Czesława Ostrowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, która poinformowała o najważniejszych zapisach w Ustawie o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Pan dr Adam Tomanek pełniący funkcję Eksperta wspierającego zespół projektowy Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych przedstawił podstawy funkcjonowania Obserwatorium w świetle nowych uwarunkowań rynkowych. Pan dr inż. Wiesław Urban pełniący funkcję Eksperta merytorycznego w opracowaniu regionalnego modelu prognozowania zmian gospodarczych przekazał informację o metodyce prowadzenia badań oraz o pierwszych wrażeniach z rozmów z kluczowymi podmiotami województwa podlaskiego. Obecnie rozpoczną się prace nad opracowaniem wniosków z badań. Nie ulega wątpliwości, że brakuje rzetelnych, systematycznych analiz i prognoz dotyczących regionu, które mogłyby być podstawą przyszłych decyzji społeczno-gospodarczych. Pani Wiceminister potwierdziła konieczność łączenia i uzupełniania inicjatyw regionalnych w zakresie budowania źródeł informacji.
Uwaga wszyscy, którzy potrzebują rzetelnych, aktualnych i podawanych w szerokim zakresie danych o zjawiskach gospodarczych i na rynku pracy !
PODLASKIE OBSERWATORIUM RYNKU PRACY I PROGNOZ GOSPODARCZYCH
Informacje ogólne
01.07.2008 r. rozpoczęło swoją działalność Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych. W ramach Obserwatorium udostępnione będą stale aktualizowane informacje o gospodarce (w tym rynku pracy) województwa podlaskiego. Ideą projektu jest zebranie w jednym miejscu szerokiego zestawu danych, analiz i prognoz odpowiadających potrzebom informacyjnym podmiotów funkcjonujących w gospodarce Podlasia, co z pewnością przyczyni się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego województwa.
Projekt Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytetu VIII Regionalne Kadry Gospodarki, Działania 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałania 8.1.4 Przewidywanie zmiany gospodarczej.
Uzasadnienie realizacji projektu
Powstanie tego projektu spowodowane było potrzebą zbudowania jednego spójnego systemu informacyjnego w województwie. Region podlaski nie posiada systemu stałej analizy aktualnych zjawisk gospodarczych (w tym zachodzących na rynku pracy) i przewidywania zmiany gospodarczej. Prowadzone badania, analizy, prognozy ograniczają się do jednorazowego działania, charakteryzuje je brak ciągłości. Wykorzystanie wyników prowadzonych badań i analiz ogranicza się do środowiska głównie akademickiego lub środowisk współpracujących z akademickim. Tymczasem informacja gospodarcza (w tym dotycząca rynku pracy) zawarta w wynikach badań mogłaby wspierać podejmowanie decyzji w obszarze polityki społeczno-gospodarczej. Jej wymiana mogłaby prowadzić do zacieśnienia współpracy pomiędzy instytucjami kreującymi w regionie politykę społeczno-gospodarczą.
Dzięki temu działania podejmowane w tym obszarze byłyby bardziej skorelowane, rzadziej stanowiłyby szereg odrębnych, niespójnych decyzji, niedostosowanych do aktualnych potrzeb, nieadekwatnych do bieżących uwarunkowań i przez to przyczyniających się do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej w bardzo ograniczonym stopniu.
Brak cyklicznych działań o charakterze badawczo-analitycznym zrodził pilną potrzebę wypracowania systemu pozyskiwania określonych danych, ich analizowania, wyciągania wniosków na przyszłość i upowszechniania wśród decydentów prowadzących politykę województwa oraz innych instytucji i organizacji sektora społeczno-gospodarczego (samorząd terytorialny, partnerzy społeczno – gospodarczy, organizacje wspierające przedsiębiorczość i organizacje przedsiębiorców, samorządy społeczne i zawodowe, instytucje rynku pracy i edukacji, organizacje pozarządowe).Ogromna jest przy tym konieczność ciągłego aktualizowania tych danych, aby zapewnić stały dopływ aktualnej informacji wspierającej podejmowanie decyzji w sferze społeczo-gospodarczej.
Projekt Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych jest odpowiedzią na zastaną sytuację. Jego założeniem jest wypracowanie regionalnego modelu - w sensie systemu pozyskiwania i analizowania informacji o aktualnych trendach, prognozowanych zmianach w gospodarce (w tym na rynku pracy), a następnie systemu aktualizowania, upowszechniania i wymiany informacji gospodarczej (w tym o rynku pracy).
Cele projektu
Celem projektu jest dostarczenie aktualnej, rzetelnej informacji dotyczącej uwarunkowań społeczno-gospodarczych w regionie, aktualnych trendów rozwojowych i prognoz zmian zachodzących w gospodarce regionu (w tym na rynku pracy) oraz jej otoczeniu, ułatwiającej podejmowanie decyzji w zakresie polityki społeczno-gospodarczej. Służyć temu będzie:
- wypracowanie metodyki prognozowania zmiany gospodarczej (w tym zmian na rynku pracy) w regionie (systemu pozyskiwania, analizowania i aktualizowania danych gospodarczych połączonego z przewidywaniem co do przyszłych zjawisk gospodarczych i ich skutków)
- wypracowanie i wdrożenie systemu zarządzania informacją gospodarczą wspierającą podejmowanie decyzji w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.
Działania w ramach projektu
Projekt przewiduje opracowanie modelu prognozowania zmian gospodarczych- w sensie regionalnego systemu pozyskiwania i analizowania danych społeczno– gospodarczych niezbędnych dla przewidywania aktualnych trendów i prognozowania zmian gospodarczych. W pierwszym etapie jego opracowania przeprowadzone zostanie badanie potrzeb podmiotów występujących w gospodarce Podlasia, ich relacje i powiązania.
Badanie tych podmiotów wyłoni luki informacyjne, pozwoli na określenie potrzeb podmiotów w ramach luk, na podstawie czego zostaną sformułowane priorytetowe obszary badawcze, nastąpi dobór metod badawczych dostosowanych do luk i oczekiwań odbiorców. W ten sposób zostanie zbudowany model pozyskiwania, analizowania i uaktualniania informacji gospodarczej.
W kolejnym etapie opracowany zostanie system określający rodzaje informacji i kanały dystrybucji do zainteresowanych podmiotów. Sformułowane zostaną plany bieżącego funkcjonowania Obserwatorium (cykliczność badań i ukazywania się informacji, źródła i rodzaje pozyskiwania danych do baz danych).
W ramach realizacji planów bieżącego funkcjonowania Obserwatorium będą odbywały się systematyczne analizy, badania i prognozy oraz systematyzowane będą dostępne dane statystyczne. Stworzona zostanie m.in. baza informacyjna w postaci "mapy regionalnej" i 14 "map lokalnych" dla każdego z powiatów województwa podlaskiego zawierające zestawienia wskaźników charakteryzujących dany obszar.
Zadaniem Obserwatorium będzie również upowszechnianie i wymiana pozyskanych informacji zgodnie z opracowanymi kanałami dystrybucji. Działanie to ma doprowadzić do usprawnienia i utrwalenia współpracy i wymiany informacji pomiędzy organizacjami wspierającymi rozwój społeczno - gospodarczy na szczeblu regionalnym i lokalnym, a w efekcie zwiększenia trafności decyzji w obszarze polityki społeczno-gospodarczej.
Jednym z narzędzi promocji (kanałem dystrybucji) i upowszechniania produktów projektu będzie utworzona podstrona internetowa w Systemie 7/24 (system, w ramach którego utworzona jest strona internetowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku). Bieżąca aktualizacja informacji obejmujących dane statystyczne, wyniki prowadzonych badań i analiz wsparta kampanią informacyjno-promocyjną projektu pozwoli na dotarcie do szerokiego kręgu zainteresowanych.
Pierwszych widocznych efektów pracy Obserwatorium w postaci dostępnej informacji gospodarczej należy spodziewać się na początku 2009 roku.